تبلیغات
ماجراجویان

[RB:Blog_And_Post_Title]

تجهیزات ایمنی بهمن: چگونه انتخاب کنیم

تجهیزات ایمنی بهمن را چگونه انتخاب کنیم؟ پرسشی حیاتی برای ورزشکاران بک کانتری که در این مطلب به آن می پردازیم.

برف پودر تازه و بکر و مسیر های اسکی نشده و پا نخورده یکی از بزرگترین جاذبه های ورزش های برفی و بک کانتری است. برای پیدا کردن شرایط ایده آل برف، هواداران این ورزش به طور فزاینده به دنبال اکتشاف مناطق خارج از محدوده بکر می باشند.

برای مدیریت هر چه بیشتر خطرات ذاتی بک کانتری، شما به تجهیزات صحیح، آموزش کامل، درک درست از آب و هوا و محطی کوهستان و هم گروهی های با تجربه نیاز دارید.

کوله بهمن، زنده یاب، میل سونداژ، بیل برف
کوله بهمن، زنده یاب، میل سونداژ، بیل برف

در این مقاله خلاصه ای از تجهیزات کلیدی مورد نیاز ایمنی بهمن را به شما ارایه می دهیم. لازم به ذکر است که این تجهیزات شما را از قرار گرفتن در موقعیت بهمن مصون نمی دارد. اگر چه که، این تجهیزات بالاترین شانس زنده ماندن را در صورتی که اتفاقی اینچنینی رخ دهد در اختیار شما قرار می دهند. آگاه باشید که، این تجهیزات فقط به اندازه دانش و مهارت استفاده شما از آنها کارایی دارند.


تجهیزات ضروری ایمنی بهمن

برای بالا بردن سطح ایمنی در منطقه بهمن خیز، این سه فقره – و دانش و مهارت استفاده صحیح آنها – کاملاً ضروری هستند. تمامی اعضای گروه باید این سه مورد را در طول سفر با خود داشته باشند.

زنده یاب ( فرستنده/گیرنده بهمن)

زنده یاب قربانی مدفون زیر بهمن، سیگنال های الکترونیکی می فرستد که توسط زنده یاب های افراد جستجوگر دریافت می شود، که آنها را به سمت قربانی هدایت می کند.

زنده یاب پالس ماموت
زنده یاب پالس ماموت

اخطار: استفاده از زنده یاب حسی و بصری نیست. استفاده بهینه نیاز به تمرین زیاد، قبل از سفر به بک کانتری برفی دارد.

برای راهنمایی برای خرید زنده یاب مناسب، به زنده یاب های بهمن: چگونه انتخاب کنیم مراجعه کنید.

بیل برف: یکی از ضرورت های سفر بک کانتری برای آزمون های برف و بیرون آوردن سریع قربانی از زیر برف بیل برف است. اکثراً با دسته های جدا شونده یا تلسکوپی برای بسته بندی راحت تر در کوله ساخته می شوند. تیغه های آلومینیومی سبک تر و قوی تر هستند.

Pieps shove pro+
نمونه ای از بیل برف به همراه اره برف طراحی شده داخل دسته

پروب( میل سونداژ ): این میله آلومینیومی تاشو – شبیه به میله چادر – برای تفحص و پیدا کردن قربانی مدفون زیر برف به همراه زنده یاب، در هنگام جستجوی نقطه ای (سیخ زدن در برف) استفاده می شود. معمولاً از جنس آلومینیوم یا کربن برای وزن کمتر و استحکام بالاتر از حد متوسط ساخته می شود.

استفاده مداوم این تجهیزات، مخصوصاً زنده یاب، برای استفاده هر چه بهتر آن ها در جستجو و امداد هم گروهی مدفون زیر برف بسیار ضروری است. در شرایطی که هر استرس زیاد می باشد و از دست دادن زمان ممکن است به قیمت جان هم گروهیتان تمام شود، مسلماً یاد آوری روش بهینه استفاده از تجهیزات آخرین چیزی است که باید در ذهن خود داشته باشید.

کیسه هوای بهمن

تا همین اواخر، قرار گرفتن در شرایط بهمن مدفون شدن حتمی را به همراه داشت. کیسه هوای بهمن یک وسیله خلاقانه است که برای کمک برای شناور ماندن قربانی در سطح بهمن طراحی شده است. این کیسه های هوا – که سالها در اروپا از آنها استفاده می شود – در حال محبوب تر شدن بین ورزشکاران بک کانتری بین المللی می باشد.

کوله پستی با کیسه هوا مخصوص بهمن
کوله پستی با کیسه هوا مخصوص بهمن

یک کوله ایربگ دار حاوی یک مخزن CO² و یا هوای فشرده می باشد که یک کیسه ی بزرگ را باد میکند (بعضی از این کوله ها حاوی دو کیسه هوا می باشند). فرآیند باز شدن کیسه هوا معمولاً توسط کاربر بوسیله کشیدن ضامن انجام می شود، حجم بزرگ کیسه هوا به شناور شدن و بالا آمدن به روی آوار بهمن می شود، همین امر باعث به حداقل رساندن زمان امداد می شود. کیسه برای مدت چند دقیقه باد شده می ماند تا وضوح بیشتری برای پیدا کردن قربانی ایجاد کند.

کیسه های هوا ممکن است به شکل ”U” برعکس طراحی شوند که به حفاظت بیشتر سر و گردن کمک می کند; بقیه مدل ها یک بالشتک بزرگ از بالای کوله پشتی آزاد می کنند. کیسه های هوای دوقلو به اسم ” بال های فرشته ” به خاطر شکل ظاهری آنها که در اطراف کوله پشتی بیرون می آیند شناخته می شوند.

این کیسه های هوا معمولاً دوباره قابل مصرف می باشند(حتماً شرایط استفاده کارخانه سازنده را به دقت مطالعه کنید) و مخازن هوای متراکم معمولاً در فروشگاه های پینت بال، با یک آداپتور، مغازه های غواصی و یا آتش نشانی ها قابل پر کردن مجدد می باشند. مخازن گاز معمولاً توسط سازنده و یا یکی از نمایندگی های آنها مجدداً پر می شود.

طراحی های مختلف کوله بهمن
طراحی های مختلف کوله بهمن(قسمت پررنگ تر ضامن کیسه هوا می باشد)

مخزن تنفس زیر بهمن: ابزار تنفس (لوله ای که در عکس می بینید) که توسط بلک دایموند طراحی شده است به قربانی این اجازه را می دهد که اکسیژن اطراف برف انباشت را جذب کرده و به تنفس در زیر بهمن برای مدت زمان بیشتری ادامه دهد. این ابزار از ایجاد ” ماسک یخی ” بوجود آمده در اطراف صورت برای کسانی که تلاش برای تنفس زیر برف می کنند، جلوگیری می کند.

Black Diamond Avalung
وسیله تنفس زیر برف طراحی شده توسط Black Diamond

ردیاب رِکو (Recoo Detector)

این ترانسپاندر های غیر فعال توسط سازنده های مختلف درون بعضی محصولات اسکی مانند بالاپوش، شلوار، کفش و کلاه ایمنی جاسازی می شوند. این ترانسپاندر ها متمم زنده یاب هستند و نمی توانند جایگزین آن شوند. این ابزار سیگنال های رادیویی فرستاده شده ردیاب های رکو، که توسط بسیاری از گشت های اسکی و گروه های امداد و نجات استفاده می شود را منعکس میکنند(متاسفانه تا به حال خبری از استفاده چنین ابزاری در ایران به دست ما نرسیده است).

اره برف: برای آزمون پایداری برف و همچنین ساخت پناهگاه برفی مورد استفاده است.

کارت کریستال برف: این کارت که بوسیله پلاستیک پوشش داده شده است، چندین نوع از کریستال های برفی و مشخصات آن ها را نشان می دهد، که این شامل درصد چسبندگی چه خوب و چه بد آن ها به یکدیگر نیز می باشد. 05:41 ب.ظ -  جمعه 4 تیر 1395   داریوش موسوی - حامد شناسی