تبلیغات
ماجراجویان

[RB:Blog_And_Post_Title]

 
 
 
 
 
 
زاهدان :
شهرستان زاهدان دارای مساحتی بالغ بر 13،152 كیلومترمربع است. از شمال به استان خراسان جنوبی، از شمال شرق به شهرستان زابل از غرب به استان كرمان، از جنوب به خاش و ایرانشهر ، از شرق به كشورهای افغانستان و پاكستان محدود می باشد.فاصله این شهرستان تا پایتخت 1605 كیلومتر می باشد، نام قدیم آن دزدآب كه در سال 1315 به زاهدان تغییر نام پیدا كرده است ، دارای 4 بخش مركزی ، میرجاوه، كورین، نصرت آباد و سه شهر زاهدان ،میرجاوه و نصرت آباد و هشت دهستان به نام های حرمك،مركزی،لاریز،شورو،میرجاوه،نصرت آباد، دومك و كورین است. روستاهای هدف گردشگری زاهدان،جون آباد، حرمك و چشمه زیارت می باشد.
زابل:
شهرستان زابل با حدود 329،317 نفر جمعیت در جنوب خاوری ایران و شمال استان با مساحتی بالغ بر 252، 14 كیلومتر مربع است .و براساس آخرین تقسیماات كشور دارای 3 بخش شیب آب،پشت آب و مركزی ،4شهرمحمدآباد،ادیمی،بنجار و زابل، همچنین 13 دهستان و حدود937 روستا می باشد.روستاهای دولت آباد،بزی و فیروزه ای روستاهای هدف گردشگری زابل می باشند.
 
زهك:
شهرستان زهك با وسعتی حدود 945 كیلومترمربع و جمعیت 462، 71 در قسمت جنوب شرقی شهرستان زابل واقع شده است دارای دو بخش جزیك و مركزی و یك شهر زهك و چهار دهستان است، روستاهای هدف گردشگری خمك، دشتك،كندرك و كمك می باشند.
خاش:
شهرستان خاش با وسعتی حدود 23،105 كیلومترمربع در ضلع جنوبی كوه تفتان و در فاصله 175 كیلومتری از مركز استان واقع شده است . این شهرستان جزء مناطق سردسیر استان است. خاش به گویش بلوچی یعنی خوش آب و هوا و از زبان پهلوی گرفته شده است و تلفظ آن خواش می باشد. دارای سه بخش مركزی ایرندگان و نوك آباد و دو شهر خاش و نوك آباد و یازده دهستان می باشد.روستاهای هدف گردشگری شهرستان خاش، تمندان، سنگان،آبخوان،گوهركوه،چاهوك،گواتامگ و كندزرد است.
ایرانشهر:
شهرستان ایرانشهر با مساحت 30،230 كیلومترمربع و جمعیت 213،090 نفر دارای 3 شهر بزمان ،بمپور و ایرانشهر،4 بخش بزمان، بمپور، جلگه چاه هاشم و مركزی و 10 دهستان می باشد.از شمال به شهرستان زاهدان از شمال شرق به شهرستان خاش،از غرب به بم و جیرفت،ازشرق به سراوان ، از جنوب به نیكشهر و از جنوب شرق به شهرستان سرباز محدود می گردد.فاصله این شهرستان تا مركز استان 350 كیلومتر است . در گذشته پره یا فهرج نام داشته و مركز سیاسی بلوچستان بوده است .روستاهای هدف گردشگری این شهرستان كاسكین،دامن،مادرمكسان و كسك می باشد.
سراوان :
شهرستان سراوان با وسعتی حدود 23،880كیلومترمربع با سابقه ای تاریخی و تمدنی بسیار كهن،شرقی ترین شهرستان استان سیستان وبلوچستان است كه در فاصله 340 كیلومتری از مركز استان واقع شده فاصله آن تا پایتخت 1925 كیلومتر است این شهرستان از شرق و جنوب به كشور پاكستان و از غرب به شهرستان ایرانشهر و از جنوب غربی به شهرستان سرباز و از شمال به شهرستان خاش محدود می شود. دارای اقلیم گرم و خشك و از نقاط خوش آب و هوا و حاصلخیز می باشد.سراوان تا قبل از سال 1305 ه.ش روستایی به نام شستون بوده و به تدریج توسعه و به سراوان تغییر نام داده است روستاهای بم پشت،كله گان و بنكر روستاهای هدف گردشگری سراوان می باشند.
 
نیكشهر:
در قسمت مركزی بلوچستان ودر فاصله 715 كیلومتری جنوب زاهدان واقع شده است .مساحت آن 22،280 كیلومترمربع می باشد.بخش های آن عبارتند از بنت،فنوج،قصرقند،لاشار و مركزی و شهرهای آن عبارتند از بنت،فنوج،قصرقند،اسپكه و نیكشهر.این شهرستان دارای 15 دهستان می باشد.روستاهای پاسك،پشت كلات ،مگون،چابهار،بل پیر،مورتی و بنت روستاهای هدف گردشگری این شهرستان هستند.
سرباز:
شهرستان سرباز با وسعتی حدود 8،594 كیلومترمربع به مركزیت شهر راسك از شمال با شهرستان های سراوان و ایرانشهر از شرق با كشور پاكستان از جنوب با شهرستان چابهارو از غرب با شهرستان نیكشهر همجوار است.سرباز دارای سه بخش راسك،سرباز و فیروزآباد می باشد.روستاهای كوه میتك،پتان،پشامگ،فیروزآباد و كوه ون روستاهای هدف گردشگری این شهرستان می باشند.
چابهار:
شهرستان چابهار با وسعتی حدود 13،162 كیلومترمربع در جنوب استان واقع شده است فاصله آن تا مركز استان 756 كیلومترمی باشد و به دلیل نزدیكی با مدار راس السرطان و دریای عمان درتمام فصول سال دارای آب و هوای معتدل است.این شهرستان از شمال به سربازو نیكشهر از غرب به جاسك در استان هرمزگان از جنوب به دریای عمان و از شرق به پاكستان محدود می گردد.شهر و بندر چابهار در جنوب شرق كشور و در گوشه خاوری كرانه های دریای عمان قرار دارد روستاهای بریس،گواتر،پسابندر،رمین،عوركی بزرگ و آبكان روستاهای هدف گردشگری می باشند.
دلگان :
شهرستان دلگان به مركزیت شهر گلمورتی از تركیب بخش مركزی به مركزیت شهر گلمورتی و جلگه هاشم به مركزیت چگرد تشكیل شده است،دارای جمعیتی بالغ بر 52948 نفر می باشد.
كنارك:
شهرستان كنارك با وسعتی حدود 11،567 كیلومترمربع دارای جمعیت 67،582 نفر كه 42،139 نفر روستایی می باشد.دارای دو بخش زرآبادو كنارك و یك شهر كنارك می باشد، روستاهای انگورآباد،تنگ،چگردان لاش،كران و كهیر روستاهای هدف گردشگری می باشند.
زابلی:
شهرستان زابلی به مركزیت شهر زابلی از تركیب بخش زابلی و بخش آشار تشكیل شده است . دارای جمعیتی بالغ بر 47605 نفر می باشد.از جاذبه های طبیعی منطقه می توان به منطقه جنگلی بیرك اشاره نمود.مساحت منطقه مذكور73217 هكتار می باشد.فلور گیاهی منطقه زیتون وحشی،بادام كوهی،بنه،كشور و اژن می باشد.این منطقه دارای سمور سنگی،خرس سیاه،قوچ،میش و بز می باشد و از نظر زیستگاه پلنگ و خرس از ارزش بالایی برخوردار است. 
سیب سوران :
شهرستان سیب سوران به مركزیت شهر سوران از تركیب بخش مركزی و هیدوچ تشكیل شده است و دارای جمعیتی بالغ بر 61507 نفر می باشد. این شهرستان دارای آثار تاریخی متعددی می باشد كه از جمله آن ها می توان به قلعه سب و كنت اشاره نمود.
هیرمند:
شهرستان هیرمند با وسعت 1100 كیلومتر مربع،در منتهی الیه جنوب شرقی ایران قرار گرفته است.مركز شهرستان،شهر دوست محمد می باشد.شامل 2 بخش مركزی و قرقری و با 5 دهستان می باشد.این شهرستان جمعیتی حدود 74273 نفر را در خود جای داده است . دریاچه (تالاب) معروف و بین المللی هامون كه قسمت هایی از شمال منطقه را پوشانده است.همچنین جاده قدیمی و تاریخی ابریشم كه نقش تاثیرگذاری در اقتصاد آسیای شرقی داشته و كلید اتصال بین قاره ای است،دراین شهرستان قرار گرفته است.رودخانه های معروف كلمیر و شیردل نیز چون رگ حیاتی دشت های این شهرستان را آبیاری می نماید، این دو رودآب خود را از هیرمند می گیرند.
 

 برگرفته از سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان سیستان وبلوچستان