مصدومیت‌های گوناگونی با درجه‌های متفاوت شدت بروز می‌كنند كه بررسی كامل همه آنها شاید حتی در قالب یك كتاب هم ممكن نباشد. در این مطلب سعی بر این است كه اطلاعاتی كلی راجع به آسیب‌های رایج در كوهنوردی داده شده و به بعضی نكات مفید و بسیار مهم اشاره شود.

اولین نكته طلایی در مدیریت مصدومیت مصدوم نشدن است! پیشگیری كلید طلایی سلامتی برای هر ورزشكاری است. با تمرین صحیح، استراحت كافی و در نظر گرفتن محدودیت‌هایتان احتمال بروز مصدومیت را تا حد زیادی كاهش خواهید داد.

نكته طلایی دوم این است: اگر مصدومیت بروز كرده را كاملاً می‌شناسید، قبلاً با آن مواجه شده‌اید و راه درمانش را می‌دانید این كار را بكنید اما اگر به هر دلیلی آسیب وارده برای شما مبهم و سؤال برانگیز است به یك متخصص پزشكی ورزشی مراجعه كنید.

در صورت شدت جراحت و عدم اضطرار، جراحی را در نوبت آخر قرار دهید. روش‌هایی مثل ماساژ، طب سوزنی، درمان پویا، یوگا، درمان‌های ورزشی و .... را بررسی كنید.


توصیه‌های كلی:

در زمان بروز انواع كوفتگی از روش معروف و معتبر rice به این ترتیب استفاده كنید. در 72 ساعت اول به ناحیه آسیب دیده استراحت بدهید. از یخ برای كاهش خونریزی استفاده كنید. برای كاهش تورم كمپرس كردن را ادامه دهید و ناحیه آسیب‌دیده را كمی بلندتر از حالت عادی قرار دهید.

بعد از گذشت 72 ساعت می‌توانید گرما را جایگزین كنید و همچنین می‌توانید از دوش سرد و گرم به تناوب استفاده كنید. در زمان مناسب دوباره شروع به كار با ناحیه آسیب‌دیده كنید. بسیار آرام و با حوصله شروع كنید. انتظار نداشته باشید در همان وضع قبل از مصدومیت قرار داشته باشید و مأیوس نشوید. فراموش نكنید هرچه سریعتر حالتان خوب شود، سریعتر به آغوش كوهستان باز خواهید گشت پس با عجله كردن این بازگشت را به تأخیر نیندازید.


آسیب‌های تاندونی خصوصاً در انگشتان:

به شدت آسیب پی ببریدو برخورد مناسب را انجام دهید. 1- به انگشتانتان استراحت بدهید. 2- استفاده از كمپرس یخ 3- استفاده از بروفن و یا دیگر داروهای كاهش دهنده التهاب 4- بستن انگشت با باندكشی مناسب. برای این كار می‌توانید از قطعات پزشكی مناسب و با حتی انگشت ‌كناری برای ثابت كردن انگشت آسیب دیده استفاده كنید.

باید طوری عمل كنید که به صعود با باندكشی عادت نكنید. قرار نیست انگشتهارا كه قرار است قوی‌تر شوند ضعیف‌تر كنید.