تبلیغات
ماجراجویان

[RB:Blog_And_Post_Title]


قلعه ارشق 

 قلعه تاریخی ارشق در 62 كیلومتری شمال باختری مشگین شهر و در سواحل باختری رودخانه پر آب قرار دارد و دریک منطقه بی نظیر (از لحاظ طبیعت) واقع شده است. قدمت این قلعه به عهد اشكانیان و ساسانیان مهد تمدن باستان بوده باز میگردد و آثار به دست آمده از دل خاک نشان گر این واقعیت است. قلعه ارشق روی یک صخره بسیار بلند كوهستانی بنا شده است كه دارای برج ها و باروهای متعدد می باشد كه در اثر گذشت ایام ویران شده وآن چه باقی مانده تعداد 4 عدد برج نیمه استوانه ای و یك اتاق بزرگ و بقایای دیواره قلعه است.

 

قلعه قهقهه

این قلعه در فاصله 75 کیلومتری شمال مشکین شهر و در سمت خاور رودخانه دره رود در دهستان یافت از دهستان های بخش مرادلو و مابین روستای كنچوبه و مشیران و قریه آغاج چرچلو قرار دارد. دور تا دور قلعه پرتگاه خطرناک و عمودی شکل طبیعی بوده که گویی به دست بشر صخره ها پیرایش یافته است.وقایع و حوادثی که مورخین در مورد قلعه قهقهه ذکر کرده اند بیشتر مربوط به دوران صفویه است اما این بدان معنی نیست که قلعه در دوره صفویه ساخته شده است. طبق تحقیقات باستان شناسی به عمل آمده استقرار در این قلعه به دوران قبل از اسلام می رسد.راه ورودی این قلعه از ضلع شمالی آن می باشد که به عنوان یک قلعه نظامی مطرح بوده است.در دو طرف دروازه ورودی دو برج قرار دارد. عرض در ورودی 5/2 متر است و از جنس سنگ و آجر با طاق هلالی شکل که هنوز هم پابرجاست. این قلعه را کهندژ (قلعه قدیمی) نیز گفته اند.از دره رود تا بالای قلعه سه كیلومتر است كه یک تفنگچی به آسانی می تواند از آن قلعه دفاع و مانع عبور و مرور نیرو شود.

 

کهنه قلعه

ین قلعه در ورودی مشکین شهردرارتفاع 50 متری خاوری دره باغ نوروز وخیاوچای قرار گرفته و از 3 طرف با شیب تند به رودخانه خیاوچای منتهی می شود.در ضلع شمالی قلعه در داخل خیاوچای (باغ نوروز) سنگ نبشته ای موجود است که بر روی آن تاریخ 347 م. (هفتمین ماه از بیست و هفتمین سال از سلطنت شاپوردوم) نقش بسته است. این کتیبه اولین سنگ نبشته دوران ساسانی کشف شده در آذربایجان است. بنا به نوشته این سنگ نبشته، قلعه کهنه (کهنه قالا) به دستور نرسه هرمز، حکمران محلی منطقه مشکین شهر ساخته شده و شش سال به طول انجامیده و چندین دوره تعمیرات در آن صورت گرفته که آخرین تعمیر این قلعه در دوران زندیه می باشد. اشیای سفالی و مفرغ به دست آمده از این قلعه در ضلع شمال غربی و پای دیوار قلعه مربوط به دوره های پیش از ساسانیان می باشد.

 

قلعه قشلاق زاخور

قلعه قشلاق زاخور، قلعه ای قدیمی و بسیار دیدنی است. این قلعه در قسمت شمالی شهرستان مشگین شهر در بخش مشگین باختری در ارتفاعات كوهستانی بسیار دل انگیز واقع در قشلاق زاخور و كنار رودخانه قره سو قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید از روستاهای پریخان، قورت تپه – قره باغلار و صاحب دیوان عبور كرد تا به آخرین روستای این منطقه یعنی روستای دوست بیگلو رسید. قلعه در قشلاق همین روستا در كنار رودخانه قره سو قرار دارد.از قراین و شواهد موجود چنین بر می آید كه قلعه زاخور قشلاق از آثار دوره اشكانیان بوده است

 

دیوقلعه

این  قلعه به «قلعه دیو» كه اهالی به آن «دیو قالاسی» می گویند، معروف است. این قلعه در شمال خاوری مشگین شهر ما بین روستای قوزلو و كویج و در دامنه كوه سبلان قرار دارد و از مسیر جاده انار – قوزلو می توان آن را بهتر دید. با توجه به موقعیت قلعه و اشراف كامل آن به مناطق اطراف، اهمیت فوق العاده سوق الجیشی آن زیاد بوده است. سفال های نخودی رنگ كه از این قلعه به دست آمده، قدمت آن را به قبل از اسلام می رساند. قلعه با سنگ های بزرگ به ابعاد 60 سانتی متر در 2 متر و 10 سانتی متر به شیوه قلعه های اوراتورها بدون ملات ساخته شده و دارای طبقات مختلف بوده كه قسمت اعظم آن از بین رفته است.

 

آغجه قلعه 

این قلعه كه از مصالح سنگ، خشت، ملاط گچ و آهک ساخته شده است، ‌در سینه كش كوه سنگی، حوالی چتین دره و قریه قره تپه مشگین شهر قرار دارد. درازای قلعه از فصل مشترک برج ها با حصار 50 متر و قطر برج ها 5/8 متر است. ارتفاع آن از راه سنگی 5/3 متر و از دیوار خشتی حداكثر دو متر می باشد. در داخل قلعه و در سطح كوه و محل هایی كه حفاری شده، سفالینه های منسوب به هزاره اول قبل از میلاد پیدا شده است. علاوه بر قلعه های یاد شده، می توان به قلعه هیر، در جنوب خاوری اردبیل، قیز قلعه سی گرمی، دیو قلعه سی روستای كویج مشگین شهر نیز اشاره كرد.

 

شهر یری

 این محوطه با وسعت 400 هکتار و در منتهی الیه دشت مشگین شهر و به فاصله 65 کیلو متری شمالغربی مرکز استان و در 35 کیلو متری شرق شهرستان مشکین شهر و در 2 کیلو متری شمال روستای پیر ازمیان و از توابع بخش مشکین شرقی واقع شده است و قدمت آن به بیش از 6 هزار سال قبل از میلاد بر می‌گردد. این محوطه مشتمل بر :

الف : قلعه وسیع با دیوار دفاعی سنگی از نوع خشکه چین

ب: محلی در ارتباط با برگزاری آیین های مذهبی بنام مکتب اوشاقلاری ،دارای فضاهای معماری با دیوارهای سنگی از نوع استلهای منقوش به شکل انسان

ج: گورهای باستانی متعدد از نوع کلان سنگی– گورکان – دایره ای شکل مگالتیک – صخره ایکه حدود 450 گور در این محل شناسایی شده است .

د: غار باستانی و تپه های متعلق به دوره های مختلف در محوطه  

 

حمام عدل

این حمام که در مرکز مشکین شهر و در یکصد متری مقبره شیخ حیدر واقع شده با زیربنای  ۶۰۰مترمربع در دوره قاجاریه احداث شده است و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید این حمام از معماری قابل توجه و منحصر بفردی برخوردار بوده است.

 

بقعه شیخ حیدر

j5c6uyiyi2kl70rr9isj.jpg این مقبره در باغ سبز و با صفایی كه قبرستان قدیمی مشگین شهر بوده در مرکز شهرو منسوب به شیخ حیدر، پدر شاه اسماعیل اول می باشد. داخل مقبره از دو طبقه تحتانی و فوقانی تشكیل شده است که دارای معماری بسیار زیبایی می باشد.

 

سنگ قارتال

ارتال داشی به معنی سنگ عقاب نام سنگی است در کوه سبلان که به شکل  یک عقاب می باشد.

 

مناطق گردشگری شامات دوست بگلو و کوجنق

دوست بگلو و کوجنق دو روستا در شمال مشکین شهر هستند که به علت غنای تاریخی و برخورداری از مناظر ناب طبیعی از مناطق مهم گردشگری مشکین شهر محسوب می شوند. از دیگر دهکده های مهم و تاریخی مشکین می توان به موئیل در بخش مرکزی  و اُنار در بخش شرقی اشاره کرد

 

پارک داغلار باغی لاهرود

این پارک در شهر لاهرود قرار دارد و مکانی بسیار زیبا برای تفریح و تفرج به شمار می رود

 

سد سبلان

این سد در 40 کیلومتری شرق مشکین شهر و در بخش مشکین شرقی قرار دارد. دسترسی به این سد از جاده مشکین ـ اردبیل میسر می باشد. سد سبلان نقش بسیار مهمی را د رتامین آب اراضی اطراف بازی می کند.

 

مناظر طبیعی تندیرلی و آیقار

این مناظر خدادادی که در بهار تابستان سبز سبز و در زمستان پوشیده از برف هستند در دامنه سبلان در 14 کیلومتری جنوب مشکین شهر واقع شده اند.

 

معماری صخره ای لاهرود

این معماری صخره ای که غار لاهرود هم نامیده می شود در شهر لاهرود در شرق و در 25 کیلومتری مشکین شهر قرار دارد.

 

دخمه ها یا استودنهای بنه لر

این دخمه ها در 26 کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر و در بخش مشکین شرقی واقع شده اند.

 

جنگل دره اُنار

اُنار نام روستایی تاریخی است در 24 کیلومتری شرق مشکین شهر و در بخش مشکین شرقی که وجود جاذبه های گردشگری و تاریخی آن را به یکی از مناطق مهم گردشگری مشکین شهر تبدیل کرده است.    جنگل دره اُنار نیز یکی از جاذبه های این روستا می باشد که از طبیعت بی بدیلی برخوردار می باشد.

 

آت گؤلی

آت گؤلی نام دریاچه ای است که در 35 کیلومتری جنوب مشکین شهر و در بخش مشکین شرقی واقع شده است. وجود این دریاچه نیز باعث ایجاد طبیعتی ناب در اطراف آن گشته است که زیستگاهی مناسب برای وحوش و پرندگان بوجود آورده است.

 

هوشنگ میدانی

هوشنگ میدانی محوطه ای است در 46 کیلومتری جنوب مشکین شهر در بخش مشکین شرقی و در دامنه سبلان عظیم که به علت طبیعت بکر و بی بدیلش همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.

 

حتم مشه سی

حتم مشه سی درختزاری است که در 28 کیلومتری جنوب غربی مشکین مرکزی قرار دارد و می توان از جاده مشکین ـ اهر به آنجا رفت. وجود درختان انبوه و طبیعت بکر این منطقه را به یکی از مناطق توریستی و گردشگری تبدیل کرده است.

 

مناظر طبیعی قشلاق تنگ

این منطقه در 20 کیلومتری شمال مشکین و در بخش مرادلو واقع شده است و برای رفتن به این منطقه می توان از جاده مشکین ـ اردبیل استفاده کرد. زیبایی خلقت خداوندی در این منطقه برای هر بیننده ای با اولین نگاه به آن پدیدار می شود

 

مناظر طبیعی کپز

 این منطقه در 16 کیلومتری مشکین مرکزی قرار دارد و دسترسی به آن از طریق جاده مشکین ـ اردبیل میسر می باشد. ویژگی خاص این منطقه صخره های عظیم و سر به فلک کشیده و یکنواخت آن می باشد که انسان در به وجود آوردن آن هیچ نقشی نداشته است.

 

شیروان دره سی

شیروان دره سی ، دره ای است كه در 20 كیلومتری جنوب شهرستان در بخش مشکین شرقی قرار دارد و ارتفاع سطح آن 2200 متر و مساحت آن 75 كیلومتر مربع برآورد شده است. این زیستگاه ، با ویژگیهای منحصر به فرد و صخره های خاص خود چشم هر بیننده ای را مجذوب و شیفته آن می گرداند. دسترسی به این دره از جاده آبگرم شابیل میسر است.

 

پارک جنگلی مشکین شهر

پارک جنگلی مشکین شهر که در حاشیه رودخانه خیاوچایی با انبوه درختان برافراشته قرار دارد به دلیل مجاورت با شهر و برخورداری از طبیعت ناب هر روز میزبان علاقمندان زیادی است. جاده ماشین رو این پارک از ورودی جاده اردبیل به مشکین آغاز شده و انتهای آن به میدان سبلان در شهر منتهی می شود.

 

آبشار گؤرگؤر سبلان

 آبشار گؤرگؤر سبلان حدود 12 متر ارتفاع و 200 متر مربع محوطه گردشگاهی دارد و در دامنه شمالی كوه سبلان در 3 کیلومتری جنوب غربی روستای ساچلو واقع شده است. دسترسی به آن تا دامنه های كوه با ماشین و بقیه با پای پیاده امكان پذیر است. این آبشار همواره  فضایی مناسب و دلپذیر برای علاقمندان زیبایی های طبیعت به وجود آورده است.