تبلیغات
ماجراجویان

[RB:Blog_And_Post_Title]

 

ماهیگیری از لب ساحل دریا

ماهیگیری از لب ساحل دریا یکی از روش های متداول ماهیگیری بین ماهیگیران بومی و غیره بومی می باشد. بزارید راحت بگم بابا ما که همیشه پول زیاد به همراه نداریم که هی رسیدیم کنار دریا قایق کرایه کنیم و برای ماهیگیری به وسط دریا بریم پس نتیجه میگیریم که نباید نقد را ول کرد و به نسیه چسبید. پس باید در ماهیگیری کنار ساحل تمام حاشو به بریم البته ماهیگیری در سواحل خلیج فارس نیاز به تجربه و علم ماهیگیری ان را دارد که من سعی می کنم هم تجربه و هم علمشو در اختیار شما قرار دهم که زمانی که برای عید دیدنی به سواحل خلیج فارس رفتید حالشو به برید.

ما درسواحل خلیج فارس می توانیم سیستم های زیادی رو برای ماهیگیری استفاده کنیم که در زیر از آنها اسم می برم.

        ماهیگیری سوف کستینگ (ماهیگیری در سواحل شنی)

        ماهیگیری از روی سخرها

        ماهیگیری در خور

        ماهیگیری بر روی سکوها یا اسکله ها

        فلای فیشینگ

 

ماهیگیری سوف کستینگ

 

 ماهیگیری در سواحل شنی را که نیاز به پرتاب بلند را می باشد را سیستم ماهیگیری سورف کستینگ می نامند و حالت قرار گیری چوب برپایه به صورت 90 در جه قرار می گیرد همون حالتی که تمام ماهیگیران برای ماهیگیری کپور استفاده می کنند که به اشتباه حالت چوب ماهیگیریشان را 90 درجه قرار می دهند این سیستم و نحوه قرار گیری چوب ماهیگیری مخصوص ماهیگیری سورف کستینگ می باشد.

در سیستم سورف کستینگ از ریسه های ساده کفخواب با انشعاب دار استفاده می کنند شما حتی می توانید از ریسه های با سرب متحرک هم استفاده کنید. طعمه ها هم می توانید از طعمه های که در ماهیگیری در یا رواج دارند استفاده کنید مثل ماهی مرکب یا تیکه ماهی یا میگو یا صدف یا در بعضی از مواقع جیگر و روده مرغ.

در این سیستم به دلیل اینکه شما نیاز به پرتاب بلند دارید حتما باید چوب شما خصوص این کار باشد که طول چوب های سورف کستینک 4.50 به بالا هست نخ ماهیگیری هم باید کم باشد که برد پرتاب بلند باشد نخ بین 35 و 40 مناسبه و متور مناسب متوری می باشد که بتواند حد اقل 200 متر نخ 40 را روی خودن نگهدارد. سرب مورد نیاز هم می تواند بالای 3 باشد

همیشه در گوشه کنار سایت های ماهیگیری در باره پرتاب های بلند سورف کستینگ مقالاتی به چشم می خورد که نحوه پرتاب و چیزای جزعی شهر داده شده. خوب در اینجا درباره موتور های سورف کستینگ مطالعه می کنید.همیشه برای پرتاب های بلند شما احتیاج به وسایل خاص این ثبک ماهیگیری را دارید. مثلا چوب ۴.30متر با اکشن بالا بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم  سرب با بند های بلند و تعداد پارتیشن های کم. یکی از حیاطی ترین وسایل در پرتاب های سورف کستینگ موتور مخصوص این کار می باشد که فرق این موتور با موتور های دیگر در اسپول موتور می باشد .وکار موتور سورف کستینگ این می باشد به دلیل حالت اسپول پهن در هنگام رها کردن نخ از روی اسپول کمترین استحکاک نخ با دیواره اسپول را دارا می باشد و برد پرتاب بیشتر می شود.وفرق موتور سورف کستینگبا موتور های  دیگر در اسپول موتور می باشد که سپول متور های ساده بسیار گود می باشد ودر حال پرتاب نخ به سختی از روی اسپول رها می شود و برد پرتاب کم می شود ولی این مشکل در موتور های سورف کستینگ حل شده . .ومن با خرید دو سورف کستینگ با گنجایش ۲۰۰ متر نخ ۳۵ مرحله جدیدی را در ماهیگیری خود تجربه کردم . .

ما در روش سورف کستینگ می توانیم ماهی های زیادی رو بگیریم از جمله (کوسه ماهی ، صفره ماهی ، انواع جیش ماهیان ، ماهی شهری ، گربه ماهی آب شور ، نی سر بارکودا ، شانک و . . . .

 لطفا اگه این سیستم ماهیگیری رو برای ماهیگیری انتخواب کرده اید اخر مقاله را فراموش نکنید حتما مطالعه کنید!!!

ماهیگیری از روی سخرها

همیشه در سواحل سخره ای تعداد ماهی ها نظر هر ماهیگیر رو به خود جلب می کند و هر ماهیگیری رو تحریک به ماهیگیری میکنه که ما می تونیم با سیستم های ساده به صید انها برویم دیگر در این سیستم نیازی به سیستم سورف کستینگ نیست البته با داشتن  سیستم سورف کستینگ شما هم می توانید به ماهیگیری به پردازید البته همان چوب های تلسکوپی بین 3.60 تا 3 متر هم باشد مشکلی نیست اگه به همراه خود چوب های دوتیکه هم داشته باشید می توانید ماهیگیری خود را نجام بدید.

در ماهیگیری در سخرها ما باید چند نکته اساسی رو بدانیم که بسیار حیاطی می باشد یکی اینکه این سخرها بسیار خطرناک می باشد که اگه ما به زمین بخوریم دخلمان اومده به خاطر جلبک ها و مواد لزج است  و دیگری کشیده شدن نخ ماهیگیری به سنگ ها موجب پارگی یا زدگی نخ ماهیگیری می شود.

در سیستم ماهیگیری از روی سخرها اگه ما از چوب های سبک در ماهیگیری استفاده می کنیم می توانیم انها را در دست قرار دهیم و ماهیگیری کنیم و اگر چوب های ما بلند و سنگینه می تونیم اون روی پایه قرار دهیم. طعمه هاهم همگی در دریا در سیستم های ماهیگیری ساحلی مشترک می باشد ما می توانیم از طعمه های مانند تیکه ماهی ، ماهی مرکب و میگو و صدف استفاده کنیم و در شرایطی که به دنبال ماهی سبیتی هستیم می توانیم از روده مرغ و جیگر اون استفاده کنیم

در سیستم های ماهیگیری ساحلی ما می توانیم از نخ سایز 40 استفاده کنیم.

لطفا اگه این سیستم ماهیگیری رو برای ماهیگیری انتخواب کرده اید آخر مقاله را فراموش نکنید حتما مطالعه کنید!!!

ماهیگیری در خور

خور به مکان های گفته می شود که در هنگام جزر و مد همیشه در ان مکان مقداری آب باقی می ماند برای عبور و مرور قایق ها و لنج ها برای همین جای مناسبی برای ماهیگیری به حساب می اید دلیله  اینه که در ان مکان ماهیگیران و ناخودا ها مقدار زیادی اشغال درون اب میریزند و همین  غذا ها با عث جمع شدندماهی ها در ان خور می شود اکثر ماهی های زیادی در خور زندگی می کنند و گهگداری هم ماهی های بزرگ از انجا رد می شودند که در اخر مقله به صورت تخصصی به آن می پردازیم.

ما در خورها می توانیم از سیستم های مختلف ماهیگیری استفاده کنیم مانند سیستم سورف کستینگ. حتی ما می تونیم با چوب دوتیکه در این مکان ها ماهیگیری کنیم ریسه هم ریسه ساده کفخواب با انشعاب یک قلاب با دوقلاب

لطفا اگه این سیستم ماهیگیری رو برای ماهیگیری انتخواب کرده اید آخر مقاله را فراموش نکنید حتما مطالعه کنید!!!

ماهیگیری بر روی سکوها یا اسکله ها

ماهیگیری بر روی سکو ها و اسکله ها دیگه نیازی به چوب های بلند سورف کستینگ نیست زیرا در زیر پای شما امکان دارد تا 10 ها متر عمق داشته باشد برایه مین از سیستم های ماهیگیری استفاده می کنیم که می توانیم در دست بگیریم مانند چوب های دوتیکه اگه اسکله اسکله فلزی باشد که با ید دنبال ماهی های سایز بگرید در همچین اسکله های ماهی ها دوست دارند دور پایه های فلزی اسکه به شنا کردن و شکار به پردازند.

فلای فیشینگ

خود من یک بار تجربه فلای در اب های شور رو داشتم اون زمانا هنوز ست حرفهای فلای نداشتم و با هون چوب دست ساز خودمون کار می کردیم و می دونم که بهترین مکان برای فلای کار کردن در اسکله ها و سخرها کنار اب می باشد زیرا بیشترین تجمع ماهی های در این میان هستند ان زمانی که من فلای کار می کردم از طعمه های جیگینگ استفاده می کردم که در شیراز به قلاب پر معروف بودند و ماهی های نی سر به وان علاقه شدید داشتند

لطفا اگه این سیستم ماهیگیری رو برای ماهیگیری انتخواب کرده اید آخر مقاله را فراموش نکنید حتما مطالعه کنید!!!

 

چرا جزر و مد دریا باعث ورود ماهی ها به آب های کم عمق می شود ؟

 

یکی از جالب ترین پدیده های که در دریا اتفاق می افتد پدیده جزر ومد دریا می باشد که بر روی ماهیگیری هم تاثیر مستقیم دارد همیشه من در مقالات گذشته در باره این صحبت می کردم که زمانی که جزر و مد دریا اتفاق می افتد شما باید زمانی را برای ماهیگیری انتخاب کنید که آب به قول افراد محلی پر می باشد یا همان سطح دریا بالا می باشد درسته زمانی که آب دریا بالا می باشد ماهی ها نزدیک سواحل دریا می شودن. حالا در این مقالا دلیل وارد شدند ماهی ها را به سواحل دریا را بازگو می کنیم در زمانی که در هنگام جزرومدر دریا آب دریا به پایین می رود قسمتی از دریا از آب خارج می شود و سطح کف دریا نمایان می شود .

 

در این قسمت موجودات و گیاهان زیادی وجود دارد و با تابش نور خورشید و هوا خوردن به این موجودات و گیاهان دریای مواد غذای زیادی به وجود می آید و در هنگام جزرومد بعدی که آب دریا به بالا می آید ماهی های به آن مناطقی که آفتاب و نور تابید هجوم می آورند برای تغذیه و چریدن برای همین در هنگامی که آب دریا بالاست ماهی بزرگ به سواحل دریا نزدید می شوند. نکته جالبی بود حالا در هر 24 ساعت دوبار جزر و مد اتفاق می افتد که هر 12 ساعت یک بار می باشد. بهترین ساعت های ماهیگیری بین 4 تا 7 صبح و در هنگام غروب می باشد زیرا در این زمان ها آب در یا بالا می باشد و به قول افراد بومی آب پر می باشد

امواج دریا و تاثیرات آن بر ماهیگیری

 

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در ماهیگیری دریا و جود دارد و جود امواج دریا می باشد که در ماهیگیری مشکلات زیادی را به و جود می آورد یکی از بزرگ ترین عوامل به وجود آمدن انواج دریا باد های که از سطح دریا می وزد که هر بادی هم یک نام دارد مثلا باد  شمال و . . .برای اینکه شما در ماهیگیری بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید باید روزی را در دریا برای ماهیگیری انتخاب کنید که کمترین وزش باد وجود داشته باشد و بهتر راه فهمیدن اینکه آن روز، روز خوبی برای ماهیگیری می باشد شما می توانید از هواشناسی یا افراد محلی موقعیت آب هوا آن روز با خبر شوید.

اگر از ساحل به ماهیگیری مشغولید و باد زیادی در حال وزیدن است و امواج دریا هم زیاد است کلا باید بی خیال ماهیگیری شوید و یک روز دیگر را برای ماهیگیری انتخاب کنید. و اگر هم از روی قایق مشغول ماهیگیری هستید امواج دریا باعث کدر شدن رنگ آب دریا می شود و رنگ کدرآب دریا باعث می شود که شما ماهیگیری خوبی نداشته باشید و جدا از رنگ کدر آب دریا انواج دریا باعث می شود که ریسه و طعمه شما در کف دریا به صورت متحرک دربیاید و ماهی های آشفته دیگر میلی به خوردن طعمه ندارند البته این را هم نباید فراموش کنید در زمان وزش باد شدید جریان های کف دریا بسیار شدید می باشد و به راحتی سرب ماهیگیری شما را جابه جا می کند.

چند روز طوفانی با وزش باد های شدید به پایان می رسد و یک روز آرام و بدون وزش باد فرا می رسد آیا آن روز آرام بعد از طوفان روز خوبی برای ماهیگیری می باشد؟

اتفاقی که بارها برای خود من در ماهیگیری به وجود آمده بعد از طوفان شدید به ماهیگیری رفتم آن روز روز آرومی بوده و دیگر وزش های باد وجود نداشه ولی آن روز نتیجه خوبی از ماهیگیری نگرفتم می دانید دلیل چه می باشد؟

درسته در روز طوفانی رنگ آب کدر شده و مواد معلق در آب زیاد می باشد و باعث تبدیل شدن رنگ سبز دریا به قهوای می شود وبعد از طوفان و در هوای آرام باز هم رنگ دریا کدر می باشد به مدت یک روز یا بیشتر در این موقعه شاید سیستم های کف خواب با طعمه های بودار جواب بدهد ولی کار با طعمه مصنوعی ها اصلا جواب نمی دهد مانند سیستم ترولینگ

جزر و مد دریا و تاثیرات آن بر روی ماهیگیری

 

در تعریف اولیه گفته میشود به پایین رفتن و بالا آمدن آب سطح دریاها  جزر و مد گفته میشود. یکی از دلایل موفقیت یک ماهیگیر و عد موفقیت ماهیگیر در ماهیگیری دریا مستقیما به جزر و مد دریا بستگی دارد. به هنگام جزر و مد دریا گردش ماهی باعث تایین کردند ساعت ماهیگیری می باشد بهترین ساعت ماهیگیری که یک ماهیگیر می تواند انتخاب کند زمان بین جزر و مد دریا که آب بالا هست و جریانات جزر و مد دریا متوقف شده این بهترین زمان برای ماهیگیری در اسکاله ها و سکو های نفتی و ساحل هست در این زمان می باشد که ماهی ها نزدیک این مکان ها هستند و برای تغذیه وارد اسکله ها و خورها می شوند. در این ساعت ها اگر شما در سواحل سنگی مشغول ماهیگیری می باشد به راحتی می توانید انواع ماهی های دلخواه خود را صید کنید مانند ماهی های (هامور ، شهری ،  صبیتی ، تک خال ، شوم ، شانک و  . . )اگر در این ساعت جزر و مد بر روی اسکله های هستید که آب عمیقی دارند می توانید ماهی های (جیش هامور ، شهری ،  صبیتی و . . .)

 

بهترین طعمه های طبیعی برای ماهیگیری در این زمان ها ماهی مرکب و میگو می باشد ، بچه ماهی ها و ماهی های کوچک از جمله مید و حشینه هم قنیمت های می باشند برای صید تروفه . . در نبود این طعمه ها خمیر ساده هم کار ساز می باشد.

دلایل زیادی و جود داره که می تونه به ماهیگیر کمک کنه که کجای دریا دنبال چه ماهی بگرده درسته تشخیص خیلی سخته ، ولی مواردی وجود دارند که تشخیص را برای ماهیگیر آسان می کنه که در زیر به آن ها اشاره شده است

        فصل

        عمق

        فیش فاندر

        صخره های مرجانی

مثلا برای صید ماهی شیر همه فصلی را انتخاب نمی کنند فصل بخصوص خود را دارد و در مورد عمق آب هم می توان گفت که اکثر ماهی های بزرگ و خواص در عمق های بالا زندگی می کنند. فیش فاندر هم دستگاه خوبی برای پیدا کردن ماهی ها در دریا می باشد می باشد. صخره های مرجانی همیشه جای است که ماهیگیران در انجا ها به دنبال ماهی میگردند و همیشه صخره های مجرجانی جای برای تجمع ماهیان بوده.

دوست عزیزمان گفته واقعا نمیدونم چه ماهی به قلابش میزنه اگه بشه از اول انتخاب کرد که یه ماهیگیر دنبال چه ماهی اینجوری فکر میکنم لذتش بیشتره؟

جواب این نوشته این می باشد که لذت ماهیگیری ورزشی و هنر ماهیگیری ورزشی در این می باشد که شما با استفاده از طعمه مصنوعی خواص ماهی هدف خود را مشخص می کنید مثلا من با طعمه جیگ 6 پر 90% شانص صید ماهی جاش را دارم  و 10% ماهی هامور و در سیستم تور لینگ با استفاده از طعمه ماکرل آبی شما فقط شانص صید ماهی شیر یا باراکودا را دارید . صید ماهی هامور با طعمه مصنوعی طعمه خواص خود را دارد که ماهی های دیگر علاقه ای به حمله به ان را ندارند. و ماهیگیران در دور لوله های آب در مرکز دریا که از سکوهای نفتی به دورن آب رفته دنبال ماهی هامور بزرگ می کردند یا به دور کشتی های در عماق آب.

شما زمانی در ماهیگیری نمی دانید که چه نژاد ماهی را صید می کنید که دلیل بر استفاده از طعمه های عمومی می باشد طعمه های عمومی  مانند (ماهی مرکب ، میگو ، ماهی) در دریا ماهی های فراوانی و جود دارن مثل ماهی قزل الا فقط به طعمه های متحرک حمله می کنند مثل ماهی شیر یکی از درنده ترین ماهی های دریا مثلا ماهی باراکودا بیشتر به طعمه ماهی حمله می کند و به ندرت به ماهی مرکب و میگو حمله می کند در دریا هرچه کیفیت طعمه ماهیگیری بهتر وتازه تر باشد شانص صید ماهی بهتر هم مهیا می شود با استفاده از طعمه های گندیده و فاسد شانص صید ماهی گربه ماهی یا گلو هم زیاد می شود

 آب و دما و روشنای هوا هم در ماهیگیری دریایی تاثیر فراوانی دارد به دلیل گرما زیاد بیشتر ماهیگیران تاریگی هوا را به روشنایی دریا ترجیح می دهدن البته با طعمه های بودار و طبیعی و بیشتر ماهیگیرانی که با طعمه مصنوعی کار می کنند روشنایی روز را برای ماهیگیری در دریا استفاده می کنند.