تبلیغات
ماجراجویان

[RB:Blog_And_Post_Title]


راهنمای خرید و نگهداری کیسه خواب راهنمای خرید و نگهداری کیسه خواب
اگر یک سفر طبیعت گردی یا صعود چند روزه  داشته باشید وناگزیر به اقامت شبانه در هوای باز باشید، حتی در صورتی که چادر هم داشته باشید، باز هم هیچ وسیله ای غیر از یک کیسه خواب نمی تواند آسایش لازم را برای شما فراهم کند.خواب یکی از ضروریات انسان مخصوصا برای تجدید قوا می باشد. بنابراین کیسه خواب راحت، نرم و گرم ازاهمیت بالایی برخوردار است. کیسه خوابها به دو نوع پر و الیاف تقسیم بندی می شوند. کیسه خوابهای پر که حاوی پرقو هستند از قدیم بسیار مورد توجه بوده اند. تنها نقیصه کیسه خواب پر اینست که اگر خیس شود خشک شدن آن به زمان زیادی نیاز دارد و خیس شدن در زمستان نیز برابر با یخ زدگی و یا مرگ است.
برای رفع این نقیصه الیاف جدیدی به شکل لوله های توخالی ساخته شده و در ساخت کیسه خوابهای جدید و حرفه ای از آنها استفاده می شود.این الیاف با وجود سبکی از حجم بالایی برخوردارند که بسته بندی در کوله را کمی مشکل می سازد . البته این نقیصه نیز درالیاف جدید به نام ترمولایت برطرف شده است.
 
 

 
کیسه خواب پر یا کیسه خواب الیاف؟
 
آیا می خواهید در باران شدید در طبیعت بخوابید؟
آیا هوای مقصد سفر شما گرم و مرطوب است؟ سرد و مرطوب؟ و یا گرم و خشک؟ یا بسیار سرد است؟
آیا کیسه خواب را خودتان حمل می کنید؟
آیا وقت رسیدگی و مراقبت از کیسه خواب خودتان را دارید؟
این سوالات، مهمترین سوالاتی ست که شما باید قبل ازتصمیم به خرید یک کیسه خواب و انتخاب بین دو گزینه "کیسه خواب پر" و "کیسه خواب الیاف"، از خود بپرسید؟ در ادامه معایب و مزایای کیسه خوابهای پر و الیاف را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. شما با توجه به پاسخی که به سوالات بالا می دهید، می توانید تصمیم خود را در ارتباط با خرید کیسه خواب بگیرید.
 
 
کیسه خواب پر کیسه خواب الیاف
 
مزایا
 
گرمای بی نظیر به نسب وزن
قابلیت حمل راحت تر
عمر طولانی تر
گرم کردن سریع
 
معایب
 
نیاز به مراقبت بیشتر
جذب رطوبت
نیاز به زمان طولانی برای خشک شدن
اگر به دنبال بهترین عایق هستید که باوزن کم و اندازه کوچک ترکیب شده باشد کیسه خواب پر، بهترین گزینه برای شماست. مزیت دیگر آن اینست که می توانید تقریبا مطمئن باشید که هیچ رطوبتی هنگام شب به شما نمی رسد چون تمام رطوبت را پر جذب می کند. اگرچه این نکته اصلی ترین عیب کیسه خواب پر هم به شمار می رود ، چون اولاً با جذب رطوبت، پرها گلوله می شوند و بهم می چسبند، درنتیجه قدرت عایق بی نظیرشان را از دست می دهند. دوما اگر کیسه خواب خیس شود، زمان زیادی طول می کشد تا خشک شود . البته این جذب رطوبت به رطوبت خارجی و سفرهای زمستانی محدود نمی شود، بلکه حتی رطوبت بدن هم روی کیسه خواب تأثیر می گذارد و ممکن است کیفیتی آن را بکاهد.

مناسب برای :
 -  کوهنوردی
-  پیاده روی و گردش در مناطقی با رطوبت نرمال یا کم
-  سفرهای با دوچرخه

کیسه خواب های پر ازکیسه خوابهای الیاف گرانتر بوده و نگهداری از آنها به مراتب سخت تر است.
 
مزایا
 
حفظ 70 درصد قابلیت عایق بودن، هنگام خیس شدن
نیاز به مراقبت کمتر
جذب سخت تر رطوبت
نیاز به زمان کوتاه برای خشک شدن
 
معایب
 
سنگین تر از کیسه خواب پر
سخت تر بودن حمل کیسه خواب
طول عمر کوتاه تر
نیاز به زمان طولانی تر برای گرم کردن
 
کیسه خوابهای الیاف، به سختی رطوبت رو جذب می کنند و سریعتر از کیسه خواب پر خشک می شوند. همچنین در صورت خیس شدن ، بیشتر قدرت عایق بودن خود را حفظ می کنند و گلوله نمی شوند.

مناسب برای :
-  مقاصدی با رطوبت بالا
-  مقاصدی که دمای خیلی پایینی ندارند.
 
اگر از کیسه خواب بسیار زیاد استفاده می کنید که با عث میشود مجبور باشید اغلب آنها را بشویید (مثلا برای کودکان) یا اگر کیسه خوابتان را خودتان حمل نمی کنید، در نتیجه وزن کیسه خواب برایتان مهم نیست.
 
اگر یک کیسه خواب  می خواهید برای استفاده در همه نوع سفر یا سفرهای تابستانی، کیسه خواب های الیاف ارزانتر از کیسه خواب های پر بوده و و نگهداری از آنها ساده تر است.
 
 
 
  •   به تازگی الیاف مصنوعی تولید شده است که هم ویژگی سبکی و حفظ گرمای "پر" را دارد و هم قابل استفاده در مکانهای مرطوب و بسیار سرد است. این کیسه خواب ها گران بوده و البته برای نقاط بسیار سرد همچون ارتفاعات 8000 متری هیمالیا و قطب جنوب و شمال بکار می رود.
 

دمای کیسه خواب

زمانی که می خواهید کیسه خواب انتخاب کنید با توجه به شرایط ونوع فعالیتی که درنظر دارید این کار را انجام دهید. مثلاض شب مانی در جنگل، کویر و یا در برف و سرما است. به هر حال احساس سرما و یا گرما برای بدن ما مطلوب نیست و توان جسمی ما را کاهش می دهد.
برای یکسان سازی اعداد اعلام شده برای کیسه خوابها توسط کمپانی ها در سال 2004 استاندارد اروپایی آزمایش توان گرمایی کیسه خوابها ایجاد شد، استاندارد اروپایی En13537 .
اگرچه شرایط آزمایشگاهی این آزمون نمی تواند عین شرایط واقعی را ایجاد کند اما این استاندارد شرایط یکسانی را برای همه آزمایشگاههای تعیین کرد و روشهای مختلف آزمایشگاهها را به شکلی واحد در آورد. البته راحتی کیسه خواب علاوه بر آن چیزی که برای کیسه خواب اعلام می شود به بسیاری از عوامل دیگر در زمان استفاده نیز مربوط می شود.
 
مفهوم اعداد مختلف اعلام شده برای کیسه خواب:

 


 

Maximum Comfort temperature : حداکثر دمای که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه خواب می تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملاً باز باشد، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.

Comfort temperature : دمایی که در آن یک زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد.

Lowest Comfort temperature : کمترین دمایی که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود.

Extreme temperature: کمترین دمایی که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن حفاظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیرراحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد می دهد.

- شرکت های تولید کننده براساس بازه دمایی کیسه خوابها را بفروش می رسانند.
 چطور از کیسه خواب به درستی استفاده کنیم؟

این نکات رو به خاطر داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل از کیسه خوابتان استفاده کنید و از خوابیدن در آن لذت ببرید.
 
کیسه خواب گرما تولید نمی کند بلکه فقط گرما رو حفظ  می کند، پس:
 
1- به اندازه کافی بخورید: بدن شما برای کوهنوردی، پیاده روی، دوچرخه سواری و ... به میزان بالایی انرژی نیاز دارد . اگر شما سوخت کافی به بدنتان نرسانید، بدن شما قادر به تولید گرمای کافی نخواهد بود.

2- به اندازه کافی بنوشید: مطمئن شوید که به اندازه کافی مایعات در طول روز می نوشید. یک بدن بدون آب نمی تواند گرما تولید کند. قبل از اینکه به داخل کیسه خواب بروید، با یک لیوان چای یا شکلات داغ، درجه حرارت بدنتان را بالا ببرید.

3- از خوردن الکل خودداری کنید: در هوای سرد از خوردن الکل اجتناب کنید. الکل ممکنه موجب شود که شما احساس کنید گرمتر شده اید، اما الکل خیلی زود دمای بدن شما را پایین می آورد.

4- لباسهایتان را خشک نگه دارید: لباس ها به اندازه کیسه خواب، به ویژه کیسه خواب پر، هنگام خیس شدن میزان عایق بودنشان را از دست می دهند. اگر لباسهای اضافه تان را در یک کیسه ضدآب نگهداری کنید، می توانید مطمئن باشید که لباسهایتان خشک باقی خواهند ماند.

 
 

با یک کیسه خواب خوب و انتخاب درست کیسه خواب، شما فقط نیمی از راه را رفته اید.
 
داشتن خوابی راحت مستلزم رعایت نکات دیگر و داشتن لواز دیگری نیز هست:
 
1- زیرانداز: یک زیرانداز خوب اگر به اندازه کیسه خواب مهم نباشد، اهمیت آن پایین تر از کیسه خواب نیز نیست. انتقال گرما از زمین سرد بیشتر از هوای سرد صورت می گیرد، پس خوابیدن روی زمین بدون زیرانداز دمای بدن شما رو کاهش می دهد. و این نکته به کیفیت کیسه خواب شما ربطی ندارد. پس همیشه حتی وقتی در چادر هستید از زیرانداز استفاده کنید.
اگر زیرانداز مناسب و عایق ندارید، با استفاده از پانچو یا بارانی در زیر انداز، قابلیت عایق رو بهبود ببخشید.

2- چادر یا کیسه بیواک: بادی با سرعت 25 کیلومتر/ساعت در دمای 5+ درجه سانتیگراد در شما احساسی شبیه به دمای صفر درجه ایجاد خواهد کرد. بنابراین چادر خودتان را در محلی برپا کنید که کمتر در معرض باد شدید یا از کیسه های بیواک ( sleeping Bag Cover) استفاده کنید.

3- لباس زیر مناسب: گرمای کیسه خواب را با پوشیدن لباس زیر و جوراب گرم بالا ببرید. پوشش خشک در پاها میزان عایق را بالا می برد.

4- کلاه: وقتی در کیسه خواب می خوابید، سرتنها قسمتی است که از کیسه خواب بیرون می ماند، اگر سر شما سرد باشد، تمام حرارت بدن شما به سرعت از دست خواهد رفت. پوشاندن سر یکی از مهمترین اقدامات برای عایق کردن بدن است. بنابراین قبل از خواب مطمئن شوید که سر خود را به شکل مناسبی پوشانده اید.


 
 
 


یک کوهنورد حداقل به دو تا کیسه خواب نیاز دارد. یکی برای فصل گرم که اصطلاحا سه فصل گفته می شود و عموماً برای تابستان و اوایل پاییز مناسب است و دارای حجم، وزن و قیمت کمتری است و دومین کیسه خواب برای اواخر پاییز تا اواسط بهار که هم گرمتر، سنگین تر و البته گرانتر است که انتخاب آن حساستر بود.
  •   کیسه خوابهای سه فصل
 
انتخاب شما دراین قسمت بسیار زیاد است، به چند نکته توجه کنید: وزن، حجم، قیمت ، پر یا الیاف
 
- الیاف: کیسه خواب گایا (Gaya) با مدلهای 200 و 300 با کیفیت خوب و ایرانی است و برای طبیعت گردی و کوهنوردی در سه فصل عالی است.
 
- پر: بسیار سبکتر و کم حجم تر و البته گران هستند و برای کوهنوردان و طبیعت گردانی که سفر دو روزه زیاد می روند، مناسب است.
 
  • کیسه خواب های زمستانه و هیمالیانوردی
 
کیسه خوابهای زمستانه رابطه مستقیمی با جان و زندگی شما دارند، بسیار بادقت و وسواس این نوع کیسه خوابها را انتخاب کنید، پس نباید به دنبال مدلهای چینی و تقلبی بروید.
 
 
 
خرید کیسه خواب یک سرمایه گذاری جدی است و با مقداری توجه و مراقبت می توان برای سالها آن را حفظ کرد. همیشه توصیه های تولیدکننده را به کار ببندید. کارخانه ای که آن را تولید کرده است، مسلماً بهتر می داند که چگونه بایداز آن مراقبت کرد. باتوجه به مطالب تولید کنندگان، چند روش برای دوام بیشتر کیسه خواب آورده می شود.
 
·  نگهداری
 
همیشه کیسه خواب را در حالت آزاد نگهداری کنید، کیسه خواب را فقط برای مدت زمان کوتاه مثل طول اجرای برنامه به صورت فشرده نگهداری کنید.
 
·  محافظت از کثیف شدن
 
 با استفاده از یک آستری درونی مجزا، از چرک شدن کیسه خواب بر اثر تماس چربی بدن خودداری کنید.
 
· نظافت
 
نقاط کثیف شده رابا شستشوی موضعی توسط مواد تمیز کننده ای که تولید کننده توصیه کرده است، تمیز کنید. هرچند وقتی هم باید کیسه خواب را بشویید. هیچگاه از خشک شویی برای تمیز کردن آن استفاده نکنید. کیسه خواب را با استفاده از پودری نه چندان قوی درون یک ماشین لباس شویی بزرگ با سرعت چرخش کم بشویید. چندبار زمان آبکشی را تجدید کنید تا مطمئن شوید که کلیه مواد شستشو از کیسه خواب بیرون رفته است. برای خشک کردن، آن را درمعرض حرارت متوسط یک دستگاه خشک کن قرار دهید. هرچندوقت آن را از دستگاه بیرون آورید و با کوبیدن روی نقاط گلوله شده، پرهای آن را پخش کرده و یا با قراردادن یک توپ تنیس در آن (در یک ربع آخر خشک شدن) باعث پخش شدن پرهای آن شوید. پس از پایان کار با فشردن و لمس کردن لایه درونی آن مطمئن شوید که کاملا خشک شده باشد. شستن و خشک کردن یک کیسه خواب چند ساعت طول می کشد. مغازه هایی هم هستند که کار تعمیران و سرویس وسایل کوهنوردی و از جمله شستن کیسه خواب را انجام می دهند.