تبلیغات
ماجراجویان

[RB:Blog_And_Post_Title]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تجاربی که از هزاران نفر گمشده در جنگ های دوم جهانی، کره، ویتنام و مانند آنها بدست آمده به خوبی ثابت می نماید که "زنده ماندن" بیشتر یک موضوع روانی و غریزی بوده و شالوده و اساس آن را میل " به زنده ماندن " در اشخاص تشکیل می دهد.

" زنده ماندن " بدین مفهوم است که همواره باید با ترس، نا امیدی، خستگی، و تنهایی که در نتیجه قرار گرفتن در شرایط سخت و بدون امکانات ناشی از حوادث غیر مترفبه، جنگ، گم شدن در طبیعت و هر حادثه دیگری به وجود می آید مبارزه نمود و از خطرات بعدی آن مانند وحشت، دلهره و اضطراب، جنونهای موقت و سایر ناراحتی های روانی و بالاخره ضعف اراده جلوگیری کرد.


عبارت " زنده ماندن " از نه حرف ، ز ، ن ، د ، ه ، م ، ا ، ن ، د ، ن ، تشکیل گردیده و هر حرف آن نمودار یک عامل موثر و قابل توجه در هنگام دور ماندن یا گم شدن، و در نتیجه کاهش اثرات روانی آن می باشد که در ادامه عوامل موثر مزبور مورد بررسی قرار می گیرند.


زمین را بررسی کنیدزمین، یا منطقه را مورد بررسی قرار دهید:

1- موقعیت جغرافیایی منطقه را تعیین نموده و درک کنید که در اطرافتان چه می گذرد. محل خود را با استفاده از نقشه، عوارض برجسته و مشخص زمین، سمت ها، قطبنما و یا اطلاعاتی که از قبل در رابطه با منطقه بدست آوردید، پیدا و مشخص نمایید.

2- همیشه امید بهتر شدن اوضاع را داشته باشید ولی در عین حال برای مقابله با وضع بدتر نیز خود را آماده نمایید. وضعیت جسمی، وسایل و تجهیزات خود را ارزیابی کنید و کوشش کنید آرام و خونسرد باشید.

آموزش زنده ماندن را که قبلا فرا گرفته اید بخاطر آورده و با استفاده از آن مهارت ها برای ادامه برنامه ریزی کنید و دست بکار شوید


نباید عجله کنید نباید بیهوده عجله کنید:

برای تغییر محل خود زیاد اشتیاق نشان ندهید زیرا این عمل شما را بی احتیاط و بی حوصله بار خواهد آورد.

بی پروا آغاز به حرکت نکنید و بگذارید در فرصت مناسب و برنامه ریزی شده اقدام نمایید. در زمان حرکت هر وقت یک وضع ناراحت کننده و مشکل سازی پیش می آید مکث کرده، نفس عمیق بکشید و سپس استراحت نموده، مجددا حرکت کنید. در شرایط بقا همیشه خود را برای مقابله با مشکلات آماده نگه دارید.


در نظر گرفتن موقعیت  در نظر گرفتن موقعیت و امکانات محل:

موقعیت شما با عوامل زیر در ارتباط است:

1- وجود مکانی امن و مناسب جهت برپایی پناهگاه

2- در دسترس بودن منابع آب(این مورد به ویژه در صحرا اهمیت بسزایی دارد.)

3- برجسته و شاخص بودن محل برای اینکه توسط جستجوگران و تیم امدادی که به دنبال شما می آیند راحت تر پیدا شود. هراس را از بین ببرید هراس و وحشت را از بین ببرید:

اصولا احساس ترس امری است طبیعی و قاعدتا لازم هم می باشد ، ولی کوشش نمایید که علل ترس را تشخیص داده و آنها را کنترل نمایید.

اگر جراحت توام با درد داشته باشید کنترل ترس قدری مشکل می گردد زیرا وجود عامل درد گاهی ترس را به وحشت تبدیل نموده و سبب می گردد که شخص بدون اراده و فکر اقدام به کاری کند که نباید انجام دهد.

کوشش کنید به نحوی خود را مشغول و سرگرم نگاه دارید و ضمنا آماده و هوشیار باشید. ریختن طرح و برنامه ای برای بدست آوردن آب، تله گذاری، ساخت ظروف و ابزار طبیعی و این قبیل کارها سبب می شود که افکار شما مشغول گردد ضمن اینکه به کلیه این قبیل فعالیت ها برای بقا نیاز دارید.

همچنین برای اشخاصی که اعتقادات معنوی و مذهبی دارند ، بجای آوردن نیایش ، مراقبه ، نماز ، دعا و غیره در آرامش روح و خونسردی شما کمک بسیار موثری خواهد داشت. مانوس شدن با شرایط مانوس شدن و خو گرفتن با شرایط غیر عادی موجود:

همیشه می توان کاری انجام داد که وضع موجود را بهتر نماید. فکر کنید که به چه نیاز دارید، از وسائل موجود صورت برداری نموده سپس کوشش کنید به نحو مطلوب از آنها استفاده نمایید. تلاش کنید که با شرایط نوین و ناگوار محیط خو بگیرید.

اگر فکر خود را به عبارت " زنده ماندن " معطوف کنید اثر آن کمک موثری در تقویت روحیه شما خواهد داشت. امید به زندگی امید به زندگی داشتن:

داشتن امید و رهایی از وضعیت موجود، از ترس شما می کاهد و شانس زنده ماندن را در شما بیشتر خواهد کرد زیرا هنگامیکه برنامه ریزی برای عملیات بقا و زنده مانی را در فکر خود می پرورانید در درون خویش نیز احساس راحتی و امیدواری می نمایید. در ضمن فراموش نکنید که حفظ تندرستی و سلامت جسم نیز با امکان زنده ماندن رابطه مستقیم دارد.


 ناشی گری نشان ندهید ناشی گری نشان ندهید:

کوشش نمایید هرچه زودتر به محیط اطراف و شرایط موجود مسلط شده و برنامه ریزی صحیح و حساب شده ای طرح و سریعا اجرا کنید و این سرعت در کار باعث اجرای ناصحیح فنونی که یاد گرفته اید نشود. به عنوان مثال در ساخت پناهگاه عجله کنید ولی نکات فنی ساخت آن را جدی بگیرید تا نیمه های شب مجبور به رفع مشکلات آن نشوید و یا در هنگام برپایی آتش به روش های طبیعی نکات ریز و مهمی را که آموخته اید جدی بگیرید زیرا در صورت ناشی گری در اجرا یا موفق نخواهید شد و یا انرژی فوق العاده بیشتری صرف خواهید کرد و ...


 نخبه شدن در هنر زنده ماندن نخبه شدن در هنر زنده ماندن:

1- مهارتهای اولیه زنده ماندن را فرا بگیرید. مهمترین بیمه زندگی پس از کنترل ترس و نا امیدی، مطمئن شدن در فرا گرفتن کلیه فنون و روش های زنده مانی و ملکه ذهن شدن آنها در انسان می باشد، بدین جهت با توجه به آموزش هایی که به شما داده شده تمرین کافی بعمل آورید و همیشه در توسعه دانش خود برای " زنده ماندن " جدی و کوشا باشید.

2- دانستنی های حیاتی اعم از تهیه آب در شرایط سخت، قابل شرب کردن آن، تهیه غذا، شناخت گیاهان خوراکی، تله گذاریها، پیدا کردن و ساخت انواع پناهگاه، روش های مختلف برپایی آتش و غیره را فرا بگیرید و تمرین کنید.