تبلیغات
ماجراجویان

[RB:Blog_And_Post_Title]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چاقوها انواع بسیار متنوعی دارند اما آنچه مربوط به بقا و استفاده در طبیعت می باشد به سه دسته تقسیم می گردد.


1- چاقوهای شکاری   2- چاقوهای بقا(زنده مانی)   3- چاقوهای همه کاره


(با اصطلاح چاقو و کارد و مفاهیم آنها در مقاله قبلی آشنا شدید، توجه داشته باشید در اینجا نام معمولی که برای این ابزار میان مصرف کنندگان رایج است استفاده می شود.)


در این مقاله با چاقوهای شکاری و کاربردهای آن آشنا می شویم.

انتخاب درست چاقوی شکاری کار تقریبا دشواری است. قبل از هر اقدامی چند سوال از خودتان بپرسید:

- قصد چه نوع شکاری را دارید؟

- آیا در پی شکاری بزرگ هستید یا کوچک؟

- آیا قصد شکار تفریحی دارید و یا در پی بدست آوردن گوشت هستید؟

- بزرگترین حیوانی را که می خواهید شکار کنید و از این چاقو برایش استفاده کنید چیست؟ کوچکترین آن چیست؟

- چه قدر به شکار می روید؟

- آیا به دنبال چاقویی هستید که وقتی شکار هم نمی روید آن را همراه داشته باشید؟

این قبیل سوالات بی شمارند اما در نهایت اگر ندانید دقیقا قصد چه نوع استفاده ای را از چاقو دارید، چاقوی درستی را انتخاب نخواهید کرد.

در اینجا ابتدا به طور خیلی مختصر با چاقوی ثابت و تاشو آشنا می شویم و سپس به معرفی چندین مدل از آنها و کاربردهای آنها می پردازیم.1- چاقو با تیغه ثابت:

چاقو با تیغه ثابت به چاقوهایی گفته می شود که تیغه آنها همیشه ثابت و به حالت باز می باشد. بر اساس چنین طراحی این نوع چاقوها همیشه با غلاف هستند و حمل آنها به این طریق ایمن است. این چاقوها در برابر چاقوهای تاشو از استقامت بیشتری برخوردارند زیرا انتهای تیغه آنها در وسط دسته قرار گرفته و محکم شده است.


چاقوی تیغه ثابت

در مجموع هیچ بخش متحرکی در این نوع چاقو وجود ندارد به استثناء مدل SOG Hunter Revolver که تیغه ثابت آن قابل تعویض و جابجایی است و به صورت دو نوع چاقو با یک دسته طراحی شده است. Gerber, Case, Kershaw و چندین تولید کننده دیگر چاقوی شکاری نیز چاقوهایی تولید می کنند که به کاربر امکان تعویض تیغه را به صورت سریع و آسان می دهد.2- چاقوهای تاشو:

چاقوهای تاشو نوک مفصلی (تیغه لولایی) و مکانیزم قفل شونده دارند که بدینوسیله می توان تیغه را به دسته نزدیک کرد . این نوع چاقو مناسب شکارچیانی است که می خواهند در استفاده روزمره نیز از چاقوی خود استفاده نمایند . چاقوهای تاشو طبیعتا به دلیل طراحی که دارند از چاقوهای تیغه ثابت ضعیف تر هستند اما در عوض حمل آنها آسانتر است و به راحتی در جیب و یا غلافی کمری کوچک قابل حمل هستند.

چاقوی تاشواگر به دنبال چاقویی مختص شکار هستید از چاقوهای تیغه ثابت استفاده کنید اما اگر فقط گاه گاهی به شکار می روید از چاقوهای تاشو استفاده کنید زیرا چند منظوره هستند و چیزی بیش از یک چاقوی شکاری می باشند.


طراحی تیغه:

مطلب بعدی که در انتخاب چاقو باید در نظر داشت شکل تیغه است. اینجا جایی است که بین چند گزینه قرار می گیرید . سه نوع طراحی اصلی در شکل تیغه های چاقوهای شکاری وجود دارد :

1- نوک قطره ای

2- نوک باریک

3- پوست کنی1- چاقوهای نوک قطره ای:

چاقوهای شکاری نوک قطره ای گزینه ای ایده آل برای شکاچیان تفریحی بزرگ می باشند. حاصل این نوع طراحی، تیغه ای استیلی ضخیم، منحنی و تنومند می باشد. این ویژگی ها به کاربر امکان کندن پوست حیوان را با استفاده از کل سطح تیغه ، بدون متکی بودن تنها به نوک آن می دهد. سرعت پوست کنی را بدون آسیب رساندن به گوشت ، بالا می برد. به دلیل نوع طراحی آن انجام سیار عملیات پاکسازی همچون خارج کردن احشاء داخلی، نصف کردن قفسه سینه و لگن نیز با آن امکان پذیر است، اگرچه شاید ساتور یا اره برای اینکار مناسب ترند.

چاقوهای نوک قطره ای

2- چاقوهای نوک باریک:

تیغه چاقوهای نوک باریک نازک تر از تیغه های نوک قطره ای است. تیغه های پهن تر نزد شکارچیان محبوب تر است چراکه تمام نیازهای آن ها را برآورده می کند. با چاقوهای تیغه باریک هم تمام کارهایی که چاقوهای تیغه قطره ای انجام می دهند می توان انجام داد البته یک اندازه مفید نیستند. با اینحال گاهی این نوع طراحی مورد پسند برخی شکارچیان واقع می گردد.

چاقوهای نوک باریک3- چاقوهای پوست کنی:

چاقوهای پوست کنی به منظور کندن پوست حیوانات شکاری بزرگ طراحی شده اند . دارای تیغه های پاکساری هستند که به منظور جداسازی پوست از گوشت با کمترین زحمت طراحی شده اند و مناسب شکارچیانی است که خود به عملیات سلاخی شکارهای خود می پردازند. علاوه بر این سایر قابلیت های چاقو های نوک قطره ای و نوک باریک را هم دارا می باشند.

چاقوهای پوست کنی


4- چاقوهای قلاب دار :

بسیاری از چاقوهای شکاری که می بینید قلاب دار هستند . برشی کوچک در تیغه اصلی ، این قلاب را به وجود می آورد و برای پاره کردن شکم استفاده می شود. شکارچیان با وجود این قلاب دیگر نیازی به سوراخ کردن بدن حیوان و احیانا آسیب زدن به گوشت آن را ندارند. این قابلیت یک اولویت فردی است و بسته به نیاز انتخاب می شود. اگر قصد اضافه کردن این قابلیت به چاقوی مورد نظرتان را دارید به خاطر داشته باشید که معمولا قیمت این چاقوها چندان متفاوت با چاقوهای بدون قلاب نیست.

چاقوهای قلاب دار


تنها چیزی را که باید قبل از خرید چاقوهای قلاب دار در نظر بگیرید تیز کردن قلاب است . قسمت برنده قلاب در خم داخلی آن قرار دارد و تیز کردن آن با سوهان های معمولی امکان پذیر نیست و نیاز به سوهان گرد می باشد. از آنجایی که این قلاب ها سایزهای متفاوتی دارند توصیه می کنم قبل از خرید چاقو اقدام به خرید سوهان نکنید و بعد از خرید چاقو نزدیکترین سوهان به اندازه قلاب چاقوی خود را تهیه فرمایید.

حتما توجه داشته باشید که برخلاف تیغه اصلی چاقویی که خریده اید قلاب چاقو فقط از یک طرف تیز می شود نه از دو طرف. هرگز قسمت پهن آن را تیز نکنید که در غیر این صورت چاقو را از کار انداخته اید.

گزینه ای دیگر به جای خرید چاقوی قلاب دار خرید یک قطعه جداگانه است. گربر (Gerber) قطعه ای ارزان و قابل حملی را جهت اضافه کردن قابلیت تعویض تیغه به چاقو را توصیه می نماید. با استفاده از تیغه های استاندارد و کارآمد به راحتی در آغاز هر فصل می توان تیغه را تعویض کرد.

دسته:

دغدغه اصلی اکثر شکارچیان نوع تیغه چاقوی شکاریشان می باشد و توجه کمی به جنس دسته چاقو دارند.

دسته های چوبی، چرمی و استخوانی بسیار کارآمد بود و زیاد به چشم می خورد اما از نسل جدید دسته ها صرفنظر نکنید. هرچند دسته های کائوچویی و کامپوزیت به اندازه دسته های چوبی و چرمی به چشم نمی خورند ولی ارزش فکر کردن را دارند. این نوع دسته ها کنترل و نگهداری چاقو را در شرایط سخت آسانتر می سازند. حتی یک قطره خون روی دسته می تواند سفر شما را به یک فاجعه اورژانسی مبدل سازد، دسته های کائوچویی و کامپوزیت ایمنی شکارچی را بالاتر می برد.


منبع: www.fire125.ir