تبلیغات
ماجراجویان

[RB:Blog_And_Post_Title]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بسیاری از مردم عادی و حتی بعضی از آگاهان علوم اجتماعی ، به علت عدم آشنایی با گرسنگی ، از این که چند ساعت دیر غذا به آنها برسد و یا به دلایلی گرسنه بمانند می ترسند، زیرا خوف دارند مبادا در یکی از اندام ها یا اعضای بدن در اثر نرسیدن غذای لازم اختلالی روی دهد .

در صورتی که اگر گرسنگی به صورت رژیم و طبق اصول صحیح باشد، نه تنها موجب بیماری و عارضه نمی شود ، بلکه بسیار سودمند است.


البته نباید فراموش کرد که قسمت های آسیب پذیر بدن در سه یا چهار روز اول گرسنگی ، تغییرات نامطلوبی را در بدن ایجاد می کند .

از جمله تپش قلب ، احساس ضعف شدید و سرگیجه های موقت، باردار شدن سطح زبان ، بوی بد دهان ، عرق کردن بدن و حتی گاهی ممکن است شخص تب خفیف نیز داشته باشد که البته این حالات موقتی است و برطرف می شود.

به شرط آن که آب کافی به بدن برسد و حتی المقدور میوه به منظور تامین قند و ویتامین بدن خورده شود.

معمولا در زمان گرسنگی بدن انسان دو سوم کالری مورد نیاز بدن را استفاده می کند، برای مثال اگر 2500 کالری نیاز باشد بدن فقط 1600 کالری استفاده می کند و این نوع گرسنگی به شرط آنکه نیاز تشنگی برطرف شود برابر عقیده اکثر صاحبنظران و دانشمندان ، نه تنها ضرر ندارد ، بلکه می تواند برای بهبود و رفع بسیاری از بیماری ها نیز سودمند باشد.

آلکس سوفورین دانشمند روسی مدعی است که اگر شخص بتواند حداکثر تا چهل روز غذا نخورد و تنها از میوه جات استفاده نموده و آب بیاشامد، تمام موهای ریخته شده اش دوباره رشد نموده و نزدیک بینی چشم های او نیز از بین خواهد رفت. این دانشمند روسی در مقاله ای ادعا نموده که با روش فوق می توان حتی بیماری های صعب العلاجی چون سرطان را نیز درمان نمود.

یکی از متخصصین مرغداری ادعا نموده که معمولا مرغ ها از 6 تا 17 ماهگی همه روزه تخم می گذارند و پس از 17 ماهگی تخم گذاری قطع می شود ، حالا اگر در این مدت 10 تا 20 روز جیره غذایی مرغ ها را قطع کنند، ابتدا پرهای آنها می ریزد و سپس بعد از مدت زمان کوتاهی دوباره پرهای آنها می روید و به مدت 5 ماه دیگر تخم گذاری خواهند نمود.

منظور از ارائه این ادعاها برای شما صرفا به این جهت بود که اگر زمانی به هر دلیلی مجبور به گذراندن زندگی در شرایط بقا بودید و علی رغم کوشش و تلاش در ساعات و حتی روز های اولیه موفق به تهیه غذا نشدید، اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و اصلا دچار هول و هراس نشوید، زیرا با نوشیدن آب و خوردن مقداری سبزیجات یا هر نوع گیاه جایگزین و در صورت یافت شدن خوردن میوه های وحشی ، به راحتی می توانید مدت طولانی زندگی کنید.


ترس از گرسنگی

مقاومت بدن در برابر گرسنگی

اصولا جانداران اعم از انسان و حیوان در برابر گرسنگی مقاوم هستند . البته این مقاومت متفاوت است و بستگی به مسائل گوناگون دارد . مقاومت حیوانات بر حسب نوع، جنس، سن، وزن و جثه حیوان در برابر گرسنگی تفاوت های بسیاری دارد.

انسان در برابر گرسنگی خیلی بیشتر از آن چه تصور می شود از خود مقاومت نشان می دهد. بطوریکه روزه داران توانسته اند تا 3 ماه متوالی روزه بگیرند و اعتصاب کنندگان غذا از 2 تا 50 روز و در بعضی موارد حتی بیشتر از این هم تحمل نمایند. البته مقاومت انسان ها نیز به شرایط مختلفی مثل سن، وزن، توانایی جسمانی و دیگر مسائل از این قبیل بستگی دارد.

امروزه در تحقیقات متعدد شیمی و فیزیولوژی، ثابت شده است که اگرچه در برابر گرسنگی چربی ها و ذخیره های بدن کم شده و وزن بدن کاهش پیدا می کند، ولی در ساختمان اولیه بدن حتی در گرسنگی های ممتد نیز تغییر فاحشی روی نمی دهد، برای مثال به چند نمونه از مقاومت بدن انسان، چه به صورت عمدی و چه اتفاقی اشاره می کنیم تا شما در مقابل گرسنگی اعتماد به نفس بیشتری بدست آورید.

1- در حادثه سقوط هواپیما در کوهستان های آند حدود 30 سال پیش تعداد 16 نفر از سرنشینان باقیمانده هواپیما به مدت 70 روز بدون دسترسی به غذا زنده ماندند که فقط با هر چه در کوهستان پیدا می کردند رفع گرسنگی می نمودند و هر یک از این افراد در این مدت بیش از 15 کیلو وزن کم کرده بودند اما زنده ماندند.

2- دکتر کاووسی که به کابوک معروف است و معلم هیپنوتیزم و چار (روزه طبی) است در ایران به مدت 43 روز چار گرفته و فقط آب و گاهی اوقات از آب میوه استفاده می نمود.

امروزه رژیم لاغری متداول شده است و خیلی از مردم عادی ، نشاسته ، گوشت و دیگر مواد غذایی را از موارد خوراکی خود کاهش داده یا حذف نموده اند و گاهی ماه های متوالی به این رژیم غذایی ادامه می دهند.

بنابراین در شرایط بقا، ضمن تلاش و کوشش برای تهیه غذا، تشویش و نگرانی را از خود دور کنید و بیشتر به دنبال آب باشید تا غذا.