تبلیغات
ماجراجویان

[RB:Blog_And_Post_Title]

 

 

 

 

 

 

تصور اینکه اینگونه مهارتها فقط و فقط لازمه افرادی است که در جنگها و عملیات امدادی و اینگونه فعالیتها شرکت دارند می باشد تصور اشتباهی است زیرا اینگونه مهارتها در هر لحظه از زندگی عادی ممکن است به شدت به کار آیند .

بطور مثال چندین سال پیش در جاده چالوس ریزش بهمن باعث مسدود شدن یکی از تونل های این مسیر شد و تعدادی از مسافران در داخل تونل گرفتار شدند، در این حادثه 99 درصد مسافران دچار ترس و نگرانی شدیدی بودند و فقط منتظر رسیدن امداد بدون هیچگونه اقدام و برنامه ریزی موثری از طرف خود بودند.

در این حادثه که بیش از یک شبانه روز تا نجات آنان طول کشید تنها یک نفر با تسلط روانی بر خود و اوضاع توانست با یک برنامه ریزی دقیق و اقدامی موثر و جدی با دیگر مسافران ، تمامی آذوقه و آب همراه مسافران را تحویل بگیرد و با جیره بندی کردن آن و دیگر عملیات امدادی باعث آرامش و زنده ماندن مسافران در آن شرایط سرد و سخت شود.

همه ما تاکنون شاهد و ناظر بسیاری از اینگونه حوادث ، مانند زلزله رودبار و بم و دیگر حوادث اینچنینی بوده ایم ، پس در نظر داشته باشید که داشتن مهارتهای بقا مختص افرادی معدود و خاص نمی باشد !

در مثال بالا ، شرایط و زمان بحران برای افراد خیلی زیاد نبود اما در همان شرایط هم افراد به راحتی با ناشی گری ها و نگرانی ها و نداشتن آگاهی به مهارتهای بقا جان خود و دیگران را به خطر می انداختند. اشخاص زیادی فقط با سپری کردن یک شب در طبیعت به علت عدم آگاهی جان خود را از دست داده و بالعکس گزارشاتی هم موجود است که با داشتن مهارتهای کافی در امر زنده مانی در بدترین شرایط هفته ها و ماه ها را سپری کرده اند.