تبلیغات
ماجراجویان

[RB:Blog_And_Post_Title]

 

.آبشار دراسله در 2 کیلومتری جنوب روستای ییلاقی دراسله واقع در 40 کیلومتری جنوب غربی شهر زیرآب قرار دارد و دسترسی به آن از طریق جاده آلاشت می باشد. آبشارهای این منطقه به شرح زیز است.

آبشار شورآب در ۳۵ کیلومتری جنوب شهر پل سفید قرار دارد و آب آن در اراضی پائین دست روستای شوراب و از داخل تونل راه آهن از دل زمین فوران نموده و بوسیله یک کانال به خارج از تونل هدایت نشده و در مدخل تونل مذکور به پائین می‌ریزد. آب این چشمه و آبشار بخاطر گذر از لایه‌های گوگردی زیر زمین قابل استفاده نبوده و بهمین دلیل شوراب نام دارد. بدین وجود املاح فراوان مجرا و محل ریزش این آبشار بشکل بسیار زیبائی به رنگ قرمز در آمده‌است. بنابر گفته سالخوردان در زمان جنگ جهانی دوم، روس‌ها از این آب و گل ولای آن برای مصارف پزشکی بهره برداری می‌کردند.

آبشار دراسله تنگه : در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر زیرآب، در دهستان ولوپی و ۲ کیلومتری جنوب روستای ییلاقی دراسله واقع شده‌است. منطقه ییلاقی دراسله دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است. این آبشار زیبا با آب فراوان، گوارا و سرد در طول مسیر نیز بدلیل شیب تند زمین آبشارهای کوچک و بزرگ فراوانی را پدید آورده‌است. آبشار دیگری نیز در ۱ کیلومتری غرب آن، در انتهای یک دره قرار دارد.

آبشار چلاک : با ارتفاع زیاد به شکلی به پائین می‌ریزد که همواره بدلیل برخورد آب با سنگهای محل ریزش، در اطراف ابر بسیار زیبائی از قطرات ریز آب ایجاد می‌شود. این آبشار در ۵۰ کیلومتری غرب شهر شیرگاه، در منتهی الیه غربی دهستان لفور، در اراضی جنگلی بالادست روستاهای ریکو و غوزک واقع شده‌است.

آبشار گلناب دره : در ۴ کیلومتری شرق آبشار دراسله در روستائی به همین نام وجود دارد.

آبشار شش رودبار : در مجاورت روستای شش رودبار در شمال روستای دراسله واقع شده‌است.

آبشار گرو : در ۲۵ کیلومتری شهر زیرآب در میان اراضی زیبای جنگلی و مجاورت امامزاده سه بزرگوار واقع شده‌است.

آبشار میان کلا : در ۶ کیلومتری جنوب شهر شیرگاه و ۱۴ کیلومتری شمال شهر زیرآب در کنار جاده اصلی تهران به شمال قرار دارد و بهمین دلیل همواره مورد استفاده مسافران و گردشگران می‌باشد. در صورت احداث امکانات پذیرائی و اقامتی ارزان قییمت بهمراه سرویس‌های بهداشتی به یکی از تفرجگاههای مهم شهرستان سوادکوه بدل خواهد گردید.

آبشار چرات : در ۲۰ کیلومتری روستای چرات در دهستان ولوپی و غرب شهر پل سفید واقع گردیده و علیرغم ارتفاع کم محل ریزش آب، بدلیل کوهستانی بودن منطقه و مناظر چشمه‌های اطراف آن از دیدنیهای طبیعی شهرستان سوادکوه به شمار می‌رود.

آبشار سله بن یا تونل سی : در ۳۰کیلومتری جنوب شهر پل سفید و در جانب غرب جاده اصلی تهران به شمال قرار دارد. منظره این آبشار بهمراه چشم انداز تلفیقی کوهستانی و جنگلی، همواره طبیعت گردان بیشماری را بخود جذب می‌نماید.

معرفی دراسله در نگاه کلی

دراسله روستایی ییلاقی و وسیع در شهرستان سوادکوه (سرزمین خورشید)می باشد.

قدمت این سرزمین به زمان های بسیار دور باز می گردد. آنجا که نام اصلی آن  را د̓ر سرا بمعنی سرزمین گرانبها گفته اند که به مرور زمان به دراسله تغییر یافت.

از زیبای های این سرزمین هر چه بگوییم کم است.همین بس که گردشگران آن را   « بهشت گمشده » نامیدند.بهشتی که کوهایش استوارانه در پس دره هایش قد علم کرده تو گویی که ارتفاعش به بلندای دماوند است.و اما این دره سرشار از  آبی زلال  است. آبی زلال و گوارا  که خنکای آن به آدمی طروات و حس زندگی می بخشد.جالب اینجاست که به برکت همین کوه ها و برف هایش در جای جای این بهشت زمینی میتوان چشمه هایی یافت که دل از خاک بیرون آورده اند که نه تنها دره ها بلکه آدمی را نیز سیراب  می کنند.روستاییان خسته بعد از پایین آوردن دام هایشان از کوه ها در کنار این چشمه ها می آرمیدند تا از آن بنوشند و روح و جانشان تازه شود.هنوز هم عده ای تنها برای نوشیدن آب این چشمه ها به این سرزمین سفر می کنند.

دراسله ازیک سمت به دشت مازندران و از سمتی دیگر از طریق دادالمرز به فیروزکوه و از سمتی دیگر نیز از طریق کوههای شلفین و سوات به چرات متصل میباشد.

چرات نیز مانند دراسله از شهرهای بزرگ و قدیمی  سوادکوه در گذشته بوده که بر اثر زلزله مهیبی که در اعصار گذشته در آن روی داده تخریب و اندک ساکنان باقیمانده آن نیز به دشتهای مازندران کوچ کرده اند.

بسیاری دراسله را یک شهر بزرگ در گذشته میدانند.پیدا شدن قبرهای چندین طبقه در حواشی روستا خود گواه این مطلب است که در این منطقه جمعیت بسیاری میزیسته اند. می گویند دراسله در زمان قاجار محل استراحت ناصرالدین شاه بوده است و پایه گذار  کشتی پهلوانی در این منطقه  به این شاه قجر نسبت داده می شود .